Rusça
Rusça
Rusça

Rusça

Rusça, Beyaz Rusça ve Ukraynaca ile beraber Doğu Slav dilleri alt grubu kategorisinde yer almaktadır. Özellikle 20.yy içerisinde ekonomik ve politik açıdan önemli ve bilinmesi gereken bir dil haline gelmiştir. Dünyada en çok kullanılan dillerden biridir. Bununla beraber Rusça dilinde Kiril alfabesi kullanılmaktadır. Rusçayı öğrenirken dikkat edilmesi gereken unsur vurgu ve telaffuzları iyi öğrenmektir. Kelimelerin okunuşları vurguların yapıldığı yere göre değişim göstermektedir.

Rusça coğrafi konum olarak Çekçe başta olmak üzere birçok dilden etkilenmiştir. Gelişmiş olan ve uzun yıllar kullanılan bir dil olmakla beraber günümüzde oldukça yaygın kullanıma sahiptir. Rus dilinde en önemli alanlardan biri edebiyattır. Bu durum dünyaca tanınmış yazarların çıkmasını sağlamıştır.

Rusça oldukça geniş bölgelere yayılmıştır. Türk dili ve diğer dillerde olduğu gibi kullanımı bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de ince detaylar oldukça fazladır.

Rus dili olan Rusçayı öğrenmenin birçok nedeni mevcuttur. En önemli nedenlerinden biri kültür, edebiyat, geleneklerinin oldukça yaygın olmasıdır. Diğer bir neden kariyer yapmak veya iş kurmak isteyen bireylerin çoğu ihtiyaç duymaktadır. Rusça oldukça zor bir dil olmasıyla beraber öğrenmesi de bir o kadar zordur. Ancak Rusçanın ana dil olduğu Belarus ülkesinde Rusça eğitim hizmeti verilmektedir.

Rusça Öğrenmenin Avantajları

Bir dil öğrenmenin en güzel yolu kendi topraklarında eğitim almaktır. İmkânı olan bireylerin Beyaz Rusya olarak da bilinen Belarus’ta Rusça dil kursları ile iletişime geçmeleri Rusça öğrenmek için en güzel yollardan biridir.  Rusça öğrenmenin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları şunlardır:

 

-Rus ekonomisi oldukça iyi bir konumda olduğundan kariyer yapmak isteyen bireyler tercih etmektedir.

-Rus bilim-teknoloji ve kültürel yönden oldukça iyi bir konuma sahiptir.

-Rusça yaygın olarak ve dünyaca konuşulan bir dildir.

-Lisan ve lisan üstü eğitimlerde öncelikli tercih edilen dillerden biridir.

Rusça öğrenen ve konuşmaya devam eden öğrenciler güzel kariyerlere sahip olmaktadır.

-Rusya’nın kültürel ve ekonomik yapısını tanımak amacıyla Rusça öğrenmek önem teşkil etmektedir.

-Rusça dilini bilen insanlar Rusya’nın kültüre, ekonomik ve olağanüstü güzelliklere sahip yapısını yakından tanıma imkânı sağlamaktadır.

Oldukça fazla avantaja sahip bir dil olan Rusça öğrenmek günümüzde önemlidir.

 

About the author

Minsk Rusça Kursu

Leave a Reply