Belarus Devlet Teknoloji Üniversiteleri

minsk-rusca-kursu

Belarus Devlet Teknoloji Üniversitesi

Belarus Devlet Teknoloji Üniversitesi (BDTÜ), 8 Nisan 1991’de Halk Komiserleri Konseyi’nin Teknoloji Enstitüsü kararnamesiyle kuruldu. 1991’de Belarus Devlet Teknoloji Üniversitesi, bilimsel kurum unvanını benimseyen ilk teknik üniversite oldu (enstitünün aksine).

Üniversitenin kuruluşundan bu yana iki kez yeniden adı değiştirildi; 1992’lerde bir kez Vitebsk Teknik Üniversitesi ve daha sonra 1993’te Belarus Devlet Teknik Akademisi (BDTA). Bugün üniversite basitçe Belarus Devlet Teknik Enstitüsü (BDTE) olarak biliniyor ve Avrupa’nın en eski teknik üniversitesi olarak kabul ediliyor.

Belarus Devlet Teknoloji Üniversitesi Nedir?

2022 Yılında, dünya çapında 50’den fazla ülkeyi temsil eden üniversitenin kayıtlı yaklaşık 14000 öğrenci vardı. Gerekli tüm dersleri başarıyla tamamladıysanız mezuniyet dört yıl sürer. Tabii ki, tam süre akademik performanslarına bağlı olarak öğrenci başarılarına göre değişir. Belarus Devlet Teknoloji üniversitesi (BSTU olarak da bilinir) 1991 yılında kurulmuş ve Minsk’te bulunmaktadır. Şu anda, toplam kaydı dünya çapında 40’tan fazla ülkeden 14 bin öğrenciyi aşıyor.

Üniversitenin üç fakültesi vardır: Teknoloji ve Tasarım Fakültesi; Elektrik Mühendisliği ve Bilgi Teknolojileri Fakültesi ve Fizik ve Matematik Fakültesi. Öğretime ek olarak, üniversitedeki araştırma çalışmaları oldukça kapsamlıdır. Araştırma merkezleri beş yönü kapsar: teknoloji, bilim, matematik, ekonomi ve beşerî bilimlerdir.

Üniversitelerin başarılarından biri, yüksek teknoloji endüstrisi alanında yenilikçi teknolojilerin oluşturulması ve uygulanmasıdır. Üniversitenin araştırma tesisleri iyi donanımlı ve sürekli güncellenmektedir. Öğrenciler modern ekipman ve laboratuvarlara erişebilir.

Belarus Devlet Teknoloji Üniversitesi Ne İşe Yarar Hakkında Bilgiler

Tam adı üniversitenin Belarus Devlet Teknoloji ve Ziraat Mühendisliği Enstitüsüdür (Belarus Sosyalist Cumhuriyeti). Ancak, çoğu insan buna sadece Teknoloji üniversitesi diyor. Benzer enstitülerden ayırt etmek için Tekhnologicheskaya Universiteta veya Technologicheskoe Vysshie Uchebnye Selshestvie Instituta yerine Teknoloji üniversitesi kavramını kullanırlar.

Technologiya, 27 bölümü ve yaklaşık 14 bin öğrencisi olan bir kamu kurumudur. Bu da onu Belarus’taki diğer eğitim kurumlarından çok daha büyük yapıyor. Belarus’ta herhangi bir seviyede okuyan herkese açıktır. Burada okumak isteyenlerin özel giriş sınavlarına girmeleri gerekiyor. Bunları geçerse öğrenciler üniversite girerken öğrenim ücretinden muaftırlar.

 

About the author

Minsk Rusça Kursu

Leave a Reply