anasayfa

MİNSK TAKSİ

MİNSK TAKSİ:

Taksiler, ucuz. Zaten, gideceğiniz en uzak mesafe, şehrin konumu nedeniyle : 5-8 km. arasındadır. 1 km. için taksiye ödemeniz gereken ücret: 0.5 cent. Geceleri, eğlence yerleri önünde bekleyen taksilere binmek durumunda kalırsanız, binmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Gündüzleri: yoldan geçen taksiler sizi asla almaz, boşuna el sallamayın. Taksiler: telefon ile çağrıldıklarında gelirler. Şehre gittiğinizde, otel resepsiyonundan, taksi çağırma numaralarını öğrenebilirsiniz. Bu numaralara telefon açtığınızda: adresi verirseniz, taksi geliyor. Size gelecek olan taksinin: markası, size ulaşacağı dakika ve rengi: tüm bu bilgileri, telefon açtığınız merkez, size telefonda iletiyor. Geceleri ise: yoldan geçen bir taksiye, el salladığınızda, taksi durur ve sizi, yine makul bir ücret karşılığında, gitmek istediğiniz yere götürür. Tüm bunların yanında, son olarak bir uyarı: Resmi taksilere binmeye özen gösterin, bunlara vereceğiniz para, en fazla: 3-5 dolar civarında. Bunun yanında: kaçak taksilere sakın binmeyin.

Bunların yanında: taksilere bindiğinizde: klasik bir alışkanlık var. Taksi şöförlerinin büyük çoğunluğu, hemen kadın muhabbeti açıyorlar. Hemen, “diayvuskalar”ı, nasıl bulduğunuzu soruyorlar..

Minsk Metro

MİNSK METRO:

Şehirde, metro sistemi, 1977 yılında yapılmış. Başlangıçta, 8 olan istasyon sayısı, daha sonra 14 olmuş. 2007 yılı itibarı ile: 25 istasyon ve 33 km.lik hat var. Normal bir günde, metroda, 800 bin yolcu taşınıyormuş. Yoğun saatlerde: 2-2.5 dakikada bir tren çalışıyor...

Minsk İnsanlar

MİNSK İNSANLAR:

Şehirde yaşayan insanlar: spor ve müziğe, çok önem veriyorlar. Aynı zamanda: eğitimi de büyük önem veriliyor. Zaten: insanların eğitim seviyesi; yüzde yüze çok yakın. Şehirde yaşayan insanlar: kültürlü ve aklı başında.

Bu şehirde: en çok dikkatinizi çekecek husus: 2 milyon nüfusu olan şehirde yaşayanların, üçte ikisinin bayan olması.

Tüm işyerlerinde çalışanların yoğunluğu bayan ve inanın, daima bakımlılar. Her yerde, her çeşit hizmet alanında, bayanlara rastlamak mümkün. Bir ırkın kadınının, bu kadar mı güzel ve çekici olabileceğini, sürekli sorgulayacaksınız. Ama: bu sorgulama sırasında: bazı duyumların etkisinde kalarak, bu ülkede göreceğiniz her bayanı; asla ve asla yanlış algılamamanız gerek. Bu şekilde değişik yaklaşımlar veya değişik teklifler sonucu ; ters durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Peki, şehirde Türk varmı? Evet, şehirde yaşayan pek çok Türk var. Türkler: inşaat ve yiyecek sektörüne girmişler. Bir de, öğrenci olarak buraya gelmiş olanlar var. Özellikle: Minsk State Linguistik Ünivercity.

Burada: Türk öğrenciler, yoğunlukta...

Minsk Restaurant

MİNSK RESTORANT:

Belarus Cumhuriyeti başkent Minsk'te dünyanın her kültürü adına her damak tadına uygun yiyecek bulabilirsiniz, ancak yabacı uyruklu vatandaşların tüketmek istediği ürünler ; farklı ülkelerden yiyecek ürünleri giriş yaptığı için; marketlerde ve Restaurantlarda , Belarus Restaurantları ile karşılaştırma yaptığımızda daha pahalı olmaktadır. Bu şehirde yemekler çok kötü değil. Ama çok miktarda domuz eti kullanıyorlar. Bunun dışında çorbaları gayet güzel. Kremalı mantar çorbası, özellikle tatmanızı önereceğim bir lezzet.

Belarusta dana eti bulmak 5 sene öncesine kadar imkansız gibi bir durumdu; ancak belarusta ayşayan türkler içerisinden bazı türk abilerimiz; burada helal kesim belarusun küçük köylerinde temiz havada yetiştirilmekte olan; et kesimi yapılmakta; Belarus halk pazarında kiralamış oldukları küçük alanda satış yapmaktadırlar. Özellikle bazı barlardaki özel yapım, taze biraları mutlaka tatmalısınız.

Yemekler genellikle lezzetli. Dünya mutfaklarını bulmak mümkün. Geleneksel yemeklerinde mantar ve patates ağırlıklı olarak kullanılıyor. Ayrıca her türlü et kullanılmaktadır. Etler çok lezzetli. Mantar çorbası, muhteşem bir tat. Mutlaka tadın. Yemeklerde bazı restoranlarda, canlı müzik sunuluyor. Özellikle Tarkan şarkılarını duyarsanız, şaşırmayın.

Restoranlar hakkında, birkaç bilgi vermek gerekirse: Astara restoran (Azerbeycan yemekleri sunuluyor), Salon restoran (yemekleri çok lezzetli, özellikle salatası ve ızgara somon tercih etmelisiniz), Üzüm restoran (park içinde, şık bir restoran. Salata ve et yemekleri muhteşem). Bunlar dışında Goodwin, James, Il Patzio (güzel İtalyan yemekleri sunuluyor) , keyifli yemekler yiyebileceğiniz yerlerden birkaçı. Bir de, çok sevilen “0.5” denilen bir restoran var. Burada canlı müzik eşliğinde, tavuk ve bira önerebilirim. Restoran hemen beyaz kilisenin yanında. Bir porsiyon yemek için 10-15 dolar ödemeniz yeterli. Her ne kadar yurt dışında olsanız da, Türk yemekleri tercih etmek isterseniz, hemen Tren İstasyonu yanında, sahibi Türk olan ve Türk yemekleri yapan, bir lokanta var.

Bunların dışında tanıdık tatlar isterseniz McDonalds, Valilik caddesi üzerinde bulunuyor..