Minsk

Belarusta Resmi kayıtlarda; Belarus Cumhuriyetinin Resmi dili her ne kadar Belarusça gözükmekte olsa dahi;

Belarus yerli halkı sadece temiz bire bir Rusya ile orijinal Rus aksanı ile  Rusça konuşmaktadırlar. Belarusu eğitim için tercih edip gelmeniz durumunda Belarusçayı toplu taşıma araçlarında; şehirde gezinti yaparken ulaşım araçlarını kullanıyorken (Otobüs , Tramvay ve Metro , Troleybüsler de tüm istasyon noktalarında yapılmakta durak anonsları olarak belarusçayı duyacaksınızz; bunun haricinde yerli halk tarafından belarusçayı kullanan görmeyecek; duymayacaksınız.

Belarusta boş zamanlarınız da dışarı da şehri gezerken tamamı değil ; ancak bazı tabelalarının yazılışları hem Rusça hem Belarusça olarak 2 farklı lisanda birlikte aynı anda görecek ve okuyacaksınız. Rusça dil eğitiminiz devam ederken zaman içinde sizlerde çok rahat bir şekide her hangi bir tabela okumak istediğiniz takdir de Belarusçamı ? Rusça mı ? yardım almaya gereksinim duymaksızın anlayabileceksiniz ; ancak bu söz konusu durum sadece tabelalar ve anonslar dışında resmi kurum binalarının da giriş - çıkış ana giriş kapıları , kat aralıklarında kurallar hakkında bilgiler %100 olmasa da kısmende olsa Belarusça ve Rusça karışık olma ihtimali olabilmekte ; ancak Belarus günlük hayatta konuşulan dil Rusya ile aynı aksanlı temiz Rusça konuşur Belarus yerli halkı bu bakımdan Rusça öğrenmek isteyenler için bir sıkıntı olmadığını özellikle belirtmek isteriz , bir problem teşkil edecek olsa idi en başta bizler Rusçayı öğrenemezdik. 
Belarus yerli halkı Rusya da olduğu gibi günlük hayatta temiz Rus aksanı ile Rusça konuşmaktadırlar ve yabancı öğrencilerin Minsk Rusça Kursu veya fakülte okumak için Rus dili aktif kullanılmasının dışında , Beyaz Rusya'nın başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere özellikle eğitim alanında ki Minsk Rusça Kursu ve fakülte eğitim - öğrenim ücretleri çok makul denecek seviyelerde olması , bunun yanında başka en önemli konuların başında gelen güvenlik nasıl sorusuna cevaben ; her konuda en rahat takılabileceğiniz ilk ve tek Rus Ülkesi olarak ilk sıraya yükselmiş bulunmakta Belarus , diğer Sovyetler Birliği Ülkeleri arasında güvenlik açısından ilk sırada yer almaktadır.
Belarus 'da 2014 senesi 9 Mayıs - 25 Mayıs tarihleri arasında DUNYA HOKEY SAMPİYONASİ ORGANİZASYONU gerçekleşmiş olup, bu organizasyon vesilesi ile Beyaz Rusya'da bulunan mevcut otel sayısında sayıca çok fazla artış olmasının dışında , mevcut hizmete açık olan otellerin tamamı ise devlet tarafından kapsamlı detaylı tadilattan geçirilmiş ve toplu taşıma araçlarında da İngilizce anonslarda devlet tarafından hizmete başlatılmıştır.
Beyaz Rusya 'da yerli halk sadece Rusça konuşmaktadır. Rusya Cumhuriyeti ile aksanı aynıdır.